2015’in sonlarına doğru başlayıp 2016’da doruk noktasına ulaşan, hayatın getirdikleriyle başa çıkamama, sıkışmışlık, yeni yolların arayışı beni nefesle buluşturdu. 2017 yılında Transformal Nefes® ‘le ilk kez tanışıncaya kadar nasıl nefes aldığımın, buna özen göstermem gerektiğinin farkında değildim. Gün içinde nefesimi tuttuğumu, aniden gelen çok derinden nefes alma ve göğsümdeki sıkışma hissinin bu nefes tutmalardan kaynaklandığını da sonradan nefesimle yeniden tanışıp buluşunca fark ettim.

Geçen sene meme kanseri tanısı aldığım günlerde, 5 yıldır düzenli olarak nefes yapıyordum ve bu tanıya anlam veremeyip o vakte kadar yaptığım tüm çalışmaları uzun uzun sorguladım. İnancımı yitirdiğim bazı çalışmalar hayatımdan çıkarken, beni olduğum yerden ayağa kaldıran hep nefes oldu. Kemoterapiye bağlı yan etkileri nefesle aştım. Fiziksel ve duygusal olarak yaşadığım tüm zorluklarda, kendime nefes alacak fırsatlar yarattım. Tedavinin son ayağı olan 8 saatlik bir ameliyatın ardından da 5.Gün yeniden nefes yapmaya başladım ve narkozun bedenimden hızlıca atıldığına şahit oldum. Tüm sorgulamalar, yerini iyi ki nefesle tanışmış ve uyguluyor olmanın şükrüne bıraktı…

Peki, çok güçlü bir sistem olan Transformal Nefes®, bu anlattıklarımı nasıl gerçekleştiriyor?

Transformal Nefes®, Fiziksel, Zihinsel-Duygusal ve Ruhsal olmak üzere üç seviyede çalışan, dünyadaki tek nefes sistemidir. Fiziksel seviyede, temel olarak daha etkili ve kolay nasıl nefes alacağımızı öğrenmekle ilgilidir. Bu aşamada ağızdan alıp verdiğimiz bilinçli bağlantılı nefes alarak diyafram kasını kullanarak nefes almaya odaklanırız. Bu şekilde nefes alırken boyun, sırt, bel kaslarını kullanmayı elimine etmeyi amaçlarız.

Diyafram kası vücuttaki temel nefes kasıdır ancak zaman içinde bilinçli ya da bilinçsiz olarak bastırdığımız duygular diyafram kasının gerginleşmesine sebep olur. Gerginleşmeden dolayı da diyafram kası daha az kullanılır.  Fiziksel seviyede diyafram kasını yeniden aktive ederiz, bu şekilde nefes alma kapasitemizi arttırız.

Her insanın kendine has bir nefes kalıbı vardır. Çoğu kimse, kısıtlı nefes kalıpları yüzünden gerçek potansiyelinin çok azını kullanarak nefes alır. Transformal Nefes® ’in ilk amacı, tüm solunum sistemini kullanarak solunum kapasitesini maksimuma çıkarmaktır. Maksimuma çıkartmak neden önemlidir?

Alıp verdiğimiz nefes, bizim hayatın içindeki iyilikleri alma, bize hizmet etmeyenleri bırakma ve tutunma hali olmadan hayatın içinde akışta olmakla ilgili nasıl bir tutum içinde olduğumuzla direk bağlantılıdır.  Nefesimizin açık ve akışta olduğu seviyede biz de hayattın akışı içindeyizdir.

Diyafram kasını kullanarak aldığımız açık ve bağlantılı nefes sayesinde, iç organlarımıza masaj yaparak lenf sisteminin de normalden daha fazla çalışır, vücuttan daha çok toksin atılması sağlanır. Transformal nefes®  detoks etkisi yaratır. Aynı zamanda diyafram nefesi, vagus sinirini de aktive eder ve parasempatik sinir sistemimizin daha güçlü uyarılmasıyla eskisinden daha huzurlu ve dingin hissederiz. Fiziksel seviyede açık ve bağlantıyla akan nefesler bir sonraki zihinsel ve duygusal seviye için zemin oluşturur.

Özetle, Transformal Nefes®’in fiziksel seviyesi, zihinsel ve duygusal seviyede bastırılan duygu ve düşüncelerle kısıtlanan nefesin açılmasıyla ilgilidir. Bir kez nefes açıldığında artık hiçbir şey eskisi olmaz. Bu yazdıklarımı deneyimlemenin tek yolu Transformal Nefes® tekniğini deneyimlemektir.

Daha fazla sağlık ve enerji için Transformal nefes®  vazgeçilmeziniz olabilir..

0 0 votes
Article Rating