Hepimizin zihninde hiç durmadan konuşan sesler var. Bu sesler bazen yüksek, bazen alçak, bazen sevecen, bazen azarlayarak, durmaksızın birşeyler söylüyor.
Düzenli meditasyon yapma alışkanlığına sahip olanlar ve yoga pratiğinin kazanımlarını gündelik hayatına taşımayı başaranlar bu sesleri kontrol edebilme becerisine sahip olurken, co-active koçluk alanlar da sesleri tanıyıp onları kimliklendirebiliyorlar…

Ya bunların hiçbirini yapmayanlar?
Zihninin içinde sürekli kendini sabote etmeye yönelik sesler duyanlar?
Bazen bir ebeveyn, bazen hayatındaki otorite rolündeki kişinin sesiyle kendini gösterip yapacağı işten vazgeçirmeye çalışan, yetersiz olduğuna ikna eden, başkaları ne der deyip toplumsal baskıları hatırlatan seslerle başa çıkmaya çalışanlar?

Bir durup soralım kendimize. Hepimiz o sesleri duyabiliyoruz. Peki, duyduğumuzda ne yapıyoruz? Bu, çoğunlukla o sesin sahibinin hayatımızdaki rolüne göre değişiyor. Çok güçlü sesler, hipnotize etmişçesine bizi etkisi altına alıp amacına ulaşıyor. Daha zayıf seslere karşı kendi kontrolümüzü koruyabiliyoruz.

Benzer bir durum yaşadığınızda,
Belki yeni bir işe girişecekken,
Belki yeni bir ilişkiye başlayacakken,
Belki, hayatınızda olan bazı şeyleri sonlandırmaya niyetliyken ortaya çıkan o sese kendinizi kaptırmadan önce, onu herzamankinden farklı bir dikkatle dinlemeye ne dersiniz? Ne söylüyor, hangi sesle söylüyor, sizi tutmak istediği alan nasıl bir yer?

Tanımlayamadığımız durumlarla başa çıkmak, bunaldığımız hallerin üstesinden gelmek, direnç yaratan duyguları çözüp serbest bırakmak zordur. Ama farkındalık geliştirdiğimiz ne varsa, sesini bize duyurmak niyetindedir ve değişimin kapısını aralar.

Hemen, şimdi, farkeder misiniz o sesleri? Ve biraz düşünür müsünüz, o sesleri reddetmeden dinleyip akıntısına kapılmadan duyduğunuzda yaşamınızda hangi değişimlerin ilk adımını atacaksınız?

O sesler de bize ait, içimizdeki karanlık noktalarda yanan tek bir mum gibi. Aydınlattığı alanı görüp bilerek mumu söndürmek ve o alanda ne varsa kucaklayarak oraya gün ışığının girmesini sağlamak elimizde.
Bu yazı, içinizdeki sesleri duymak için, size küçük bir davet…

0 0 votes
Article Rating